A falu története
A települést először 1255-ben említik az oklevelek Dehter néven. 1438-ban az esztergomi érsek birtokába került, ekkor oppidumként (mezővárosként) szerepel a korabeli iratokban. A török kiűzése után az esztergomi érsek újjáépítette a falut, mely gyors fejlődésnek indult. A XVIII. században "Détár" ezres lélekszámmal büszkélkedhetett. A településen többször pusztított tűzvész. Az első az 1848-49-es szabadságharc után. Ennek emlékére állították a Szent Flórián szobrot 1855-ben.
A falu templomát majd két évtizeden keresztül építették és 1810-ben szentelték fel. Érdekessége a 200 éves szószék, melynek faragványait ismeretlen művész alkotta.
1970-ben három település (Dejtár, Patak, Érsekvedkert) területének összevonásával megalakult a Magyar- Csehszlovák Barátság Termelőszövetkezet, amely Nógrád megye egyik legjobban gazdálkodó mezőgazdasági szövetkezeteként vált ismertté. Közös tanácsok kialakítására került sor, 1970. július 1-től Községi Közös Tanács alakult, Patak társközséggel, székhelye Dejtáron volt.
Az 1980-as évek elején, az Ipoly partján fúrt kutakkal és a vízmű kiépítésével kezdték el kiaknázni a dejtári vízbázist, mely jelenleg 51 település egészséges ivóvízellátását biztosítja. Megalakult az Ipolyvidéki Vízműtársulat és megkezdődött a vezetékes ivóvízhálózat kiépítése. A társulat 1988. év végéig töltötte be funkcióját.
1980. februárban összedőlt a könyvtár, melynek újjáépítése az év végére megtörtént. 1991-ben az álalakított egészségügyi központ került átadásra. 1993-ban restaurálták a műemlék jellegű Szent Flórián szobrot. 1993 decemberében 400 telefonvonal kapacitású automata telefonközpontot üzemeltek be. A telefonhálózat kiépítése befejeződött, mintegy 260 lakásban működik telefon. Az 1994 év a csatornahálózat kiépítésének évében kellett befejezni a mintegy 270 milliós beruházást. 1995 év szeptemberében mintegy 120 előfizetővel megkezdte működését a helyi kábeltelevízió. A gázberuházás megvalósulása érdekében az önkormányzat is csatlakozott a Börzsönygáz Kft-hez.
|